Seria ‘Sweet’ – nowe odmiany czereśni

0

Podczas zeszłorocznej edycji Spotkań Sadowniczych Sandomierz 2017 dr Marco Bertolazzi (UNIBO) przybliżył cele programu hodowlanego prowadzonego na Uniwersytecie Bolońskim przez dr Stefano Lugli, Michaelangelo Grandi i prof. Riccardo Correale z Wydziału Nauk Rolniczych od 2000 r.

Ich założeniem było znalezienie sześciu, siedmiu odmian, dzięki którym możliwe byłoby zapewnienie dostaw owoców o niepowtarzalnych walorach pod względem wyglądu i smaku przez 30-40 dni zbioru czereśni. Dodatkowo miałyby one być plenne i łatwe w uprawie. Projekt był koordynowany przez CRPV w Cesenie, a w finansowanie zaangażowały się zarówno uczelnie i władze regionalne Emilia-Romania, jak i sektor prywatny.

Dzięki temu programowi hodowlanemu uzyskano kilka odmian, które stanowią serię Sweet®: Sweet Aryana® PA1UNIBO*, Sweet Lorenz® PA2UNIBO*, Sweet Gabriel® PA3UNIBO*, Sweet Valina® PA4UNIBO*, Sweet Saretta® PA5UNIBO* oraz Sweet Stephany™ PA7UNIBO*. Pierwsze odmiany zostały wypuszczone na rynek w 2012 r., a kolejne w 2015. Są to one opatentowane w UE, a właścicielem patentów jest Biuro Transferu Wiedzy Ochrony Własności Intelektualnej Uniwersytetu w Bolonii.

A już dzisiaj warto zarezerwować sobie czas na jedną z najważniejszych imprez sadowniczych. W dniach 31 stycznia – 1 lutego w Sandomierzu odbędzie się 27. Spotkanie Sadownicze. Organizuje je firma Leaf Media.

Oprócz oferty, którą zaprezentują producenci i dystrybutorzy maszyn, nawozów oraz środków ochrony roślin, uczestnicy spotkania będą mogli wysłuchać interesujących wykładów, które wygłoszą eksperci z kraju i zagranicy.

Pierwszego dnia konferencje będą skupiać się na tematyce ekonomicznej. W panelu będzie można usłyszeć odpowiedzi na takie pytania jak: czy trzymać czy sprzedawać jabłka, jak przechowują się jabłka, jak dodatkowo zarabiać na sadzie jabłoniowym oraz jaka jest przyszłość grup producenckich.

Konferencje drugiego dnia są podzielone na blok jagodowy, czereśniowy oraz ekologiczny
[Zobacz program spotkania].

Konferencja oraz wystawa odbędą się jak co roku w Hali Widowiskowo Sportowej w Sandomierzu, przy ulicy Patkowskiego 2A. Wstęp bezpłatny.

Przekaż dalej

Odpowiedz