26 Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu. Drugi dzień poświęcony czereśniom

0

26 Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu odbędzie się już 25-26 stycznia 2017 r. Tematyka na nim poruszana jest dostosowana do bieżących potrzeb i zainteresowań sadowników.

Pierwszego dnia oprócz zagadnień bliskich producentom jabłek będą omówione też obejmujące potrzebę dostosowania produktu (odmiany, jakości owoców) do potrzeb konsumentów. Będzie także istniała możliwość indywidualnych konsultacji z prelegentami zarówno z pierwszego jak i drugiego dnia.

Drugi dzień, poświęcony jest uprawie czereśni. Tego dnia omówione będą odmiany czereśni z serii ‘Sweet’ wyhodowane na Uniwersytecie Bolońskim (UNIBO) we Włoszech. Kierunek ich hodowli wyznaczały potrzeby zbioru owoców wysokiej jakości przez okres 30-40 dni, osiągania wysokich i wczesnych plonów. Tematykę tą zaprezentuje dr Marco Bertolazzi. Możliwości intensyfikacji sadów czereśniowych z drzew na podkładkach o znacznej sile wzrostu, osiąganie wysokich plonów, począwszy od 5. roku po posadzeniu, wykorzystanie osłon przeciwdeszczowych, aby ograniczyć pękanie owoców oraz przeciw owadom (Drosophila suzukii) w celu wyeliminowania zabiegów chemicznych przed zbiorem owoców omówi dr Sara Bellelli. Oboje są naukowcami UNIBO – jednej z najprężniej działających jednostek naukowo-badawczych w Europie – i będą dostępni do indywidualnych konsultacji pierwszego dnia Spotkania Sadowniczego na specjalnie przygotowanym do tego celu stoisku. Wyniki badań dr Sary Bellini, które są przygotowane na podstawie ostatnich lat badań w różnych częściach Europy będą po raz pierwszy pokazane publicznie gronu sadowników właśnie podczas 26 Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu.

Jak zarobić na sadzie czereśniowym przybliży dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pozostała tematyka obejmie racjonalne wydanie 2000 zł na nawożenie hektara czereśni oraz propozycję działań, aby nie stracić plonu owoców przed zbiorem.

Wstęp na Spotkanie Sadownicze jest otwarty dla każdego sadownika. Zapraszamy zatem wszystkich sadowników, w tym uprawiających czereśnie lub dopiero interesujących się tą uprawą.

Program Konferencji Czereśniowej – 26 stycznia 2017 r.

10.00-10.30 – Jak zarobić na uprawie czereśni – dr Dariusz Paszko, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
10.30-11.30 – Seria ‘Sweet’ – nowe odmiany czereśni wyhodowane na Uniwersytecie Bolońskim – dr Marco Bertolazzi, Uniwersytet Boloński
11.30-12.30 – Zakładanie intensywnego sadu czereśniowego. Różne techniki sadzenia i prowadzenia – dr Sara Bellelli, Uniwersytet Boloński
12.30-13.00 – Jak racjonalnie wydać 2000 zł na nawożenie hektara czereśni – dr Andrzej Grenda, Yara Poland Sp. z o.o.
13.00-13.30 – Jak nie stracić plonu czereśni tuż przed zbiorem – Anita Łukawska, Redakcja miesięcznika „Czereśnia”

Więcej informacji na stronie: spotkaniesadownicze.pl

Przekaż dalej

Odpowiedz