Do zbioru owoców

    redakcja "MPS Sad"

    Podczas ubiegłorocznej wystawy FruitAkademia Show, która odbyła się na stadionie miejskim w Warce, wśród wielu maszyn szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te, które ułatwiają zbiór i transport owoców – platformy sadownicze, kombajny i przyczepy sadownicze. Maszyny te nie tylko usprawniają prace w sadzie, lecz także zapewniają większe bezpieczeństwo pracownikom w porównaniu z drabinami. Ponadto są przydatne podczas cięcia drzew oraz rozkładania/składania osłon przeciwgradowych w sadach.

    [envira-gallery id=”39811″]

    Do zbioru owoców i cięcia drzew

    Na stoisku firmy Królik, zorganizowanym łącznie z firmą Przybyszewski Artur Przybyszewski, która wraz z firmą Techsad zajmuje się dystrybucją platform Rosatello w Polsce, prezentowano m.in. samojezdną platformę Columbia do zbioru owoców i cięcia drzew (fot. 1). Platforma ta jest napędzana wysokoprężnym silnikiem spalinowym Lombardini LDW 1003 o mocy 18,6 kW, opcjonalnie Lombardini LDW 1404 (25,3 kW) lub Perkins 403C-11 (20,9 kW). W zależności od typu maszyny, szerokości jej podwozia (1,35 m lub 1,75 m), minimalna szerokość platformy wynosi: 1,35 m, 1,60 m lub 1,80 m, maksymalna odpowiednio: 2,80 m, 3,00 m lub 3,40 m. Natomiast minimalna wysokość platformy to 1,10 m, a maksymalna 2,30 m lub 2,80 m. Zastosowano w niej elektryczny panel sterujący, który z powodzeniem zastępuje tradycyjne dźwignie zaworów hydraulicznych, co czyni jej obsługę prostą i wygodną. Eliminuje to również konieczność montażu dużej wiązki przewodów prowadzących do rozdzielaczy hydraulicznych. Układ hydrauliczny służy do napędu i sterowania kołami jezdnymi, podnoszenia platformy, rozsuwania podestów, poziomowania platformy, uruchamiania hamulców, unoszenia i opuszczania przedniego i tylnego podnośnika. Za pomocą dźwigni umieszczonej przy stanowisku operatora rozsuwanie podestów jest szybkie i łatwe. Oferowany w opcji dodatkowej napęd na cztery koła i niezależne koła skrętne obu osi, zapewniają maszynie dobrą manewrowość. Przednie koła są kierowane za pomocą kierownicy, tylne – joysticka. Platforma jest też wyposażona w czujnik automatycznego systemu kierowania. Natomiast system poziomowania poprzecznego zapewnia stabilną pracę platformy na skłonach o pochyleniu do 18%. Transport skrzyń na platformie ułatwiają (w zależności od opcji) rolki transportowe lub układ łańcuchów napędzany silnikiem hydraulicznym. Obie wersje umożliwiają zmianę rozstawu układu transportującego. Platforma może być wyposażona z przodu i z tyłu w trzy różne podnośniki skrzyń: równoległoboczny, w windę z rolkami lub podnośnik specjalny wąski do skrzyń z polietylenu. Ponadto może mieć dyszel transportowy i zaczep przyczepy – mogą być wykorzystywane do jej transportu za pomocą ciągnika do miejsca pracy i podczepiania przyczepy pomocniczej.

    Prezentowana w Warce platforma była zagregowana z przyczepą pomocniczą WP-3DL (fot. 2) produkcji firmy Królik. Ten dwuosiowy wózek służy do przewożenia trzech pełnych skrzyniopalet na podeście dolnym i trzech pustych – na górnym. Jego zadaniem jest wspomaganie platformy podczas zbioru. Zamiast rozładowywać pełne skrzyniopalety w międzyrzędziach, można w łatwy sposób przesunąć je na wózek, pobierając jednocześnie pustą skrzyniopaletę z górnego poziomu. Oba podesty wyposażone są w przenośniki rolkowe. Dzięki dwóm osiom skrętnym wózek prowadzony jest śladem platformy.

    Firma ta prezentowała również inne wózki sadownicze własnej produkcji oraz nadstawkę WS/3S/4S(H) na wózki trzypaletowe z dwiema osiami skrętnymi (fot. 3). Umożliwia ona ich zamianę na platformę, która również mieści trzy palety. Platforma jest mocowana do wózka za pomocą pasów. Dopuszczalna ładowność platformy to 1400–1800 kg. Jest ona wyposażona w składane podesty robocze i barierki. Podłoga platformy o wymiarach 5,3 m x 1,73 m, wykonana jest z ryflowanej blachy aluminiowej o grubości 3 mm, podobnie jak podłoga wózków, do których współpracy jest przystosowana. Przyłączając standardowy wózek do skrzyniopalet oraz taki zmodernizowany, uzyskujemy zestaw do zbioru owoców lub cięcia drzew z całej ich wysokości.

    Samojezdna platforma sadownicza

    Na stoisku Centrum Techniki Rolniczej Sp. z o.o. ze Środy Wielkopolskiej prezentowano samojezdną platformę sadowniczą (fot. 4), wyprodukowaną przez Centrum Techniki Sadowniczej Karola Mydłowskiego. Jej jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny o pojemności 1,9 l. Zużycie paliwa wynosi 1 l/godz. Platforma jest sterowana za pomocą pulpitu wyposażonego w kierownicę i dźwignię do obsługi hydraulicznej skrzyni bezstopniowej. Podnoszenie podestu platformy i wysuwanie bocznych balkonów odbywa się hydraulicznie, co umożliwia pompa o wydajności 25 l/min. Obie osie są niezależnie skrętne z kołami napędowymi. System barierek wysuwa się wraz z podestem na szerokość roboczą 2,4 m. Platforma ta ma również bezstopniową regulację prędkości – do 25 km/godz. Istnieje możliwość zamontowania autopilota oraz kompresora do sekatorów i pił pneumatycznych. Na platformie mieszczą się 3 skrzyniopalety, prześwit między podłogą a barierką zapewnia swobodny ich załadunek i rozładunek. Brak słupków bocznych oraz zaokrąglone barierki sprawiają, że można prowadzić maszynę bardzo blisko drzew bez uszkadzania gałęzi.

    Przyczepiana platforma sadownicza

    Mazowieckie Centrum Maszyn Sadowniczych z Warki prezentowało przyczepianą platformę sadowniczą PSN-260/2 (fot. 5 na str. 8). Maszyna jest łączona z dolnymi cięgnami TUZ ciągnika za pomocą zaczepu samokopiującego. Może współpracować z ciągnikiem klasy 0,6 lub wyższej, wyposażonym w układ hydrauliki zewnętrznej. Na platformie można umieścić trzy skrzyniopalety i do 6 osób obsługi (po 3 osoby po prawej i lewej stronie). Maksymalny udźwig wynosi 2000 kg. Długość platformy to 4 m, a szerokość 1,3–2,6 m. Podesty boczne (wykonane z kratki pomostowej lub z blachy) mogą być wysuwane ręcznie lub hydraulicznie. Wysokość platformy jest regulowana hydraulicznie od 0,8 m do 2,6 m. Sterowanie nią może odbywać się z kabiny ciągnika lub rozdzielaczem umieszczonym na platformie.

    Na platformie mogą być też umieszczone: przenośnik rolkowy do skrzyniopalet oraz winda rozładowcza. Prezentowany model był wyposażony w kompresor linii Ecoline firmy Lisam. Montowany na dyszlu zaczepowym platformy może stanowić również samodzielne urządzenie zawieszane na TUZ ciągnika i napędzane od WOM. Wytwarza ciśnienie 9–11 bar i pozwala zasilić cztery narzędzia pneumatyczne.

    Na stoisku MCMS można było również zobaczyć przyczepę sadowniczą – wyładowczą, przeznaczoną do transportu skrzyniopalet (fot. 6).

    Dzięki zastosowaniu suwnicy rolkowej ramy głównej i burty tylnej oraz hydraulicznej regulacji wysokości ramy nośnej, możliwy jest samodzielny rozładunek przyczepy bez używania dodatkowego sprzętu. Minimalna wysokość załadunku przyczepy wynosi 0,25 m. Istnieje możliwość zakupu przyczepy bez funkcji hydraulicznej regulacji wysokości, a także z dodatkowymi rolkami (trzeci rząd), jak również z jednym rzędem rolek mniej. Jest również możliwość zamontowania rampy wyładunkowej opuszczanej hydraulicznie. Obie przyczepy mają ładowność 2000 kg.

    Kombajn do zbioru jabłek

    Na stoisku firmy Landini-Tech ze Starej Warki prezentowano kombajn do zbioru jabłek Tecnofruit CF-105 (fot. 7), wyposażony w 4 podajniki pasowe z możliwością regulacji góra/dół, prawo/lewo oraz regulację prędkości przesuwu podajników pasowych niezależnie od prędkości jazdy i prędkości obrotowej silnika. Główny podajnik pasowy i napełniacz z elektronicznym czujnikiem poziomu napełnienia skrzyni, zapewniają bezpieczny transport owoców. Napęd stanowi 3-cylindrowy silnik diesel Kubota D902 o mocy 17,65 kW spełniający normę Tier 3. Dwie platformy kombajnu o wymiarach 1,2 m x 0,3 m, są regulowane hydraulicznie: na zewnątrz i do środka oraz góra/dół, natomiast dwie kolejne (0,8 m x 0,3 m) regulowane są na zewnątrz i do środka. Urządzeniem można sterować za pomocą joysticka (opcjonalnie automatycznie – za pomocą czujnika mechanicznego lub sensora radarowego). Maksymalna prędkość maszyny to 8 km/godz. Podwójne sterowane koła przednie umożliwiają uzyskanie promienia skrętu 3,8 m. Masa kombajnu to 2060 kg. Ponadto może on zostać wyposażony m.in. w napęd na obie osie, dwa dodatkowe przenośniki pasowe, platformę i dodatkowy joystick pomocny podczas rozkładania sieci przeciwgradowych, pojemnik na owoce uszkodzone, sprężarkę i 4 sekatory Campagnola z przewodami lub przyłącza do dodatkowych przyczep.

    Kombajn prezentowano z zagregatowaną automatyczną przyczepą do skrzyniopalet (fot. 8).
    Przyczepa może przewozić jednocześnie do 16 pustych i do 3 pełnych skrzyniopalet. Hydrauliczna wymiana pojemników pozwala uzyskać krótki czas wymiany skrzyniopalet, co sprawia, że praca operatora jest łatwiejsza. Ponadto, hydrauliczne sterowanie tylnymi kołami przyczepy, pozwala śledzić dokładnie tor jazdy maszyny głównej i uzyskać mały promień skrętu. Przyczepa jest wyposażona w pięć funkcji hydraulicznych, które umożliwiają operowanie pustymi i napełnionymi skrzyniopaletami. Kombajn do zbioru jabłek Pluk-O-Trak prezentowała również firma Agropeks, importer maszyn Munckhof w Polsce.

    Włoskiej marki

    Firma Activ z Belska Dużego zaprezentowała nowe, niskopodwoziowe przyczepy włoskiej marki Schwarz (fot. 9). Przystosowane są one do przewożenia skrzyniopalet (w zależności od modelu, 15 lub 30 sztuk – fot. 10). W ofercie firmy Activ znajdują się przyczepy z serii T oraz TX o lekkiej i bardzo wytrzymałej konstrukcji. Model T856 o masie własnej 1250 kg, może posłużyć do przewożenia ładunków o masie 8500 kg. Przyczepa ma długość 6,8 m i szerokość 1,4 m. Model TX 9961 (1400 kg), o długości 6,8 m i szerokości 2,25 m, mieści skrzynie z owocami o łącznej masie 9900 kg. Prezentowane przyczepy jednoosiowe w układzie tandem wyposażone były w koła bliźniacze. Ponadto m.in. w: system hamulców (w zależności od opcji – mechaniczne, hydrauliczne lub pneumatyczne), regulowaną podporę, system taśm do zabezpieczania i stabilizacji ładunku. Zintegrowane światła drogowe są zabezpieczone przed przypadkowym uszkodzeniem. Przyczepy te można również wykorzystać jako lawetę do przewożenia innych maszyn, np. platformy do zbioru owoców. Wówczas pomocne są takie akcesoria, jak aluminiowe rampy umożliwiające podjazd na lawetę. Przyczepy z serii TX pozwalają również na wychylenie podłogi, ułatwiając wjazd lub zjazd.

    Jedno- i dwuosiowe

    Firma P.P.H.U. „Wodziński” oferowała przyczepy rolnicze jedno- i dwuosiowe, zarówno sztywne, jak i wywrotki o ładowności 2,5 t; 3,5 t; 4,5 t; 5,5 t oraz większe. Przyczepy te cechują się wytrzymałą konstrukcją oraz mają homologację. Na stoisku firmy można było zobaczyć m.in. platformę sadowniczą podnoszoną hydraulicznie (fot. 11). Sterowanie nią odbywa się z kabiny ciągnika. Podest roboczy można podnieść na wysokość 2,6 m. Mieści on 3 skrzyniopalety oraz zapewnia 6 miejsc roboczych na podestach bocznych. Po trzy podesty z każdej strony wysuwane są mechanicznie w trzech stopniach ustawienia wysuwu do 0,5 m. Szerokość maszyny po rozłożeniu podestów wynosi 2,4 m. Ładowność maksymalna to 2400 kg. Platforma wyposażona jest w tylny zaczep do łączenia zestawu maszyn lub przyczepy na skrzyniopalety. Opcjonalnie może być wyposażona również w oś poziomującą platformę oraz inne ustawienia wysuwu podestów lub mieć większy zakres podnoszenia.

    • fot. 1–11 M. Struży