Zmiany w „Programie Ochrony Roślin Sadowniczych na rok 2012”

    redakcja „Hasło Ogrodnicze”

    Tegoroczny „Program Ochrony Roślin Sadowniczych” wydany przez firmę Plantpress jest całkowicie nowym wydawnictwem w zmienionych: formie, treści zaleceń i zawartości informacji odnośnie środków ochrony roślin, które będą dostępne na półkach sklepowych w bieżącym sezonie.

    [envira-gallery id=”40667″]

    Jedynie będące w sprzedaży

    Stały nasz kontakt z producentami oraz dystrybutorami środków ochrony roślin, działającymi na polskim rynku procentuje informacjami pomocnymi w stworzeniu zestawienia składającego się tylko z tych zarejestrowanych w Polsce fungicydów, zoocydów i herbicydów, które będą dostępne w handlu w 2012 r. Zdarza się bowiem, że mimo zarejestrowania środka, firma zaniechała jego dystrybucji w naszym kraju. Dlatego też nasz „Program…” jest bardzo praktyczny, gdyż nie zawiera zbędnych informacji o „balaście” niedostępnym sadownikom.

    Nowości

    Na liście fungicydów (tabela 1) pojawiły się dwa nowe środki: Bellis 38 WG oraz Flint Plus 64 WG, oba to mieszaniny handlowe znanych polskim sadownikom substancji aktywnych, w łatwej i bezpiecznej w użyciu formie – granulatu. Umożliwią rotację i skuteczniejszą ochronę jabłoni i jabłek.

    Ważnym uzupełnieniem „Programu…” jest rozszerzenie rejestracji (tab. 2) fungicydów Domark 100 EC (zwłaszcza w sytuacji, gdy zmalała liczba środków do walki z mączniakiem jabłoni) oraz Switch 62,5 WG (obecnie jedyny w Polsce fungicyd do ochrony jabłek przed szarą pleśnią).

    Zestawienie zoocydów (tab. 3) powiększyło się o środki Apacz 50 WG (granulat) oraz Coragen 200 SC (stężoną zawiesinę), także o zarejestrowane już po ukazaniu się „PORS na 2012” – Movento 100 SC (stężoną zawiesinę) oraz Decis Mega 50 EW (koncentrat do sporządzania emulsji wodnej). Trzy pierwsze zawierają nowe, dotychczas nieużywane w polskim sadownictwie substancje aktywne, wszystkie – mają formę gwarantującą bezpieczeństwo prawidłowo przygotowującym ciecz roboczą.

    Z początkiem ubiegłego roku rozszerzeniu uległa rejestracja środka Mospilan 20 SP. Obecnie coraz bardziej przypomina ona pod względem zaleceń pierwsze rejestracje tego preparatu. Można go stosować w dawce 0,125 kg/ha do ochrony: jabłoni przed mszycami, toczykiem gruszowiaczkiem, owocnicą jabłkową; grusz przed mszycami; śliw przed mszycami i owocnicami; czereśni przed mszycami i nasionnicą trześniówką. W dawce 0,2 kg/ha zaleca się zwalczanie nim: owocówki jabłkóweczki na jabłoniach i gruszach oraz owocówki śliwkóweczki. W najwyższej dawce – 0,3 kg/ha – służy do niszczenia opuchlaków w uprawach truskawek.

    Na wniosek Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej rozszerzeniu uległa także rejestracja środka Calypso 480 SC, który w dawce 0,2 l/ha można wykorzystywać także na plantacjach borówki wysokiej przeciwko mszycom.

    W połowie stycznia br. rozszerzona została rejestracja akarycydu Envidor 240 SC. Obecnie można go stosować w dawce 0,4 l/ha także do ochrony śliw przed przędziorkiem owocowcem i pordzewiaczem śliwowym.

    Dobór herbicydów powiększył się o Devrinol 450 SC, środek w formie stężonej zawiesiny (tab. 4).

    Ograniczenia rejestracji, podwójne rejestracje

    Przy uzupełnianiu zapasu środków ochrony roślin na ten sezon zalecamy szczegółową analizę etykiet-instrukcji stosowania, nawet przed nabyciem tych preparatów, które od lat są znane sadownikowi. W efekcie zmian rejestracyjnych uległy bowiem ograniczeniu zalecenia stosowania niektórych środków ochrony.

    Spośród fungicydów taki los podzieliły: Discus 500 WG oraz Thiram Granuflo 80 WG. Pierwszy z wymienionych można stosować obecnie jedynie w sadach jabłoniowych do walki z parchem jabłoni, drugi – w sadach jabłoniowych przeciwko parchowi, brzoskwiniowych przeciwko kędzierzawości liści oraz na plantacjach truskawek do ochrony przed szarą pleśnią.

    Zoocydami, którym zawężono rejestracje są Decis 2,5 EC (obecnie wyłącznie do ochrony jabłoni przed kwieciakiem jabłkowcem) oraz Magus 200 SC (nie można stosować go już na plantacjach porzeczki do walki z przędziorkiem chmielowcem).

    Wycofane z użycia

    W efekcie nieprzedłużenia rejestracji wycofane zostały z użycia w Polsce fungicydy: Baycor 25 WP (chroniący przed: parchem jabłoni, mączniakiem prawdziwym, drobną plamistością liści, gorzką zgnilizną, brunatną zgnilizną), siarkowe – Ipotar 600 SC i Tiotar 800 SC (wykorzystywane do ochrony przed mączniakiem prawdziwym) oraz Pomarsol F 80 WG (chroniący przed: parchem jabłoni, drobną plamistością liści, brunatną zgnilizną drzew ziarnkowych, gorzką zgnilizną owoców, moniliozą, szarą pleśnią, białą plamistością liści truskawek).
    Od tego sezonu nie można używać także zoocyd u Talstar 100 EC (zwalczano nim toczyka gruszowiaczka, przędziorki owocowca i chmielowca, pordzewiacza jabłoniowego, owocówkę śliwkóweczkę, mszycę śliwowo-trzcinową, pryszczarka porzeczkowca pędowego, kwieciaka malinowca), któremu wygasła rejestracja.

    Podobna sytuacja dotyczy także środka Nemazin 97 XX, który był zalecany do kompleksowego odkażania gleby (niszczenia szkodników, patogenów i nasion chwastów) wykorzystywanej np. do produkcji materiału nasadzeniowego roślin sadowniczych, czy w pojemnikowych uprawach roślin jagodowych.

    Zalecenia i rady

    Aby zapobiec powstaniu form agrofagów odpornych na stosowane substancje aktywne zalecamy przestrzeganie podanych liczb zabiegów danym preparatem oraz rotację środków należących do różnych grup chemicznych i o odmiennym mechanizmie działania. Dlatego też w obecnym „Programie…” znajdują się tabele uwzględniające przynależność poszczególnych fungicydów i zoocydów do danej grupy chemicznej.

    W obrębie zaleceń ochrony poszczególnych gatunków roślin, fungicydy i zoocydy również zostały podzielone na grupy pod względem: zawartości tych samych substancji aktywnych, specyfiki zachowania na roślinie (np. powierzchniowe, wgłębne, itd.), zastosowania (zapobiegawczego, interwencyjnego), mechanizmu działania na zwalczany obiekt (kontaktowe, żołądkowe, itd., skuteczne w niszczeniu jaj, larw, osobników dorosłych; inhibitorów syntezy różnych związków budulcowych organizmu agrofaga czy przewodzenia bodźców nerwowych upośledzających jego czynności życiowe i w efekcie powodujące śmierć).

    Niezmiennie apelujemy o przestrzeganie także zalecanych dawek, prewencji i karencji środków, bez względu na przeznaczenie wyprodukowanych owoców i miejsce ich zbytu. Mimo, iż Federacja Rosyjska przestała wymagać świadectwa bezpieczeństwa potwierdzającego wysoką jakość eksportowanej na jej teren żywności pochodzenia roślinnego, wciąż nie wiemy, na jakich zasadach handel między naszymi krajami będzie się odbywał. Dlatego dbajmy o wysoką jakość, także prozdrowotną produkowanych w Polsce owoców.
    Zachęcamy do wnikliwej lektury tej publikacji, którą przygotowywaliśmy z nadzieją, że pomoże rozwikłać dręczące problemy w trakcie całego sezonu. Oby sezon okazał się łatwy pod względem ochrony przed chorobami i szkodnikami.